Вісник

Вісник НГСУ 2/2003 Бойко

Ю.А.Бойко,
Перший заступник міністра палива та енергетики України,
Голова правління НАК “Нафтогаз України”,
Президент ВГО “Національна газова спілка України”
ВЕРТИКАЛЬНА ІНТЕГРАЦІЯ І ГЛОБАЛЬНЕ ЗРОСТАННЯ – СКЛАДОВІ СТРАТЕГІЇ НАК “НАФТОГАЗ УКРАЇНИ”
Шановні пані та панове!

НАК “Нафтогаз України” є самою великою компанією країни, яка має 14% ВВП, що виробляє і яка наповнює бюджет України на 20%. Компанія мас позитивну динаміку за всіма виробничими показниками як у попередньому році, так і протягом 9 місяців цього року. Назву декілька показників, які характеризують діяльність нашої компанії. Дохід компанії у цьому році збільшиться у 1,5 рази і досягне до кінця року, як ми очікуємо, 40 млрд. грн. У першому півріччі ми заробили грошей стільки скільки за весь 2001 рік. Іншими словами, з 2001 по 2002 рік обсяг випуску продукції зріс удвічі. Як ви бачите, НАК “Нафтогаз України” є однією з найбільш динамичних нафтогазових компаній Європи, що підтверджується дослідженнями наших стратегічних партнерів: компанії КРМG, аудиторів, з якими ми зараз працюємо, а також статистичними даними.

Компанія має три пріоритетні напрямки діяльності:

• розвиток власного видобутку;
• розширення транзитної складової;
• підвищення ліквідності газу на суміжних ринках.

Власний добуток є дуже важливим для країни, тому що у нас на балласту знаходиться близько 50 млн. тонн нафти та 100 млн. кубометрів природного газу. Беручи до уваги динаміку видобутку аміака, що існує на сьогодні, це приблизно 2,5 млн. тонн нафти та 20 млн. кубометрів природного газу. Цих запасів вистачить на 20 років. Вони забезпечують потреби України в енергетичних ресурсах лише на 20-25%. Тому, як країна, ми енергетично залежимо від зовнішніх джерел постачання енергоресурсів. І це є основою політики збільшення пошуку, а потім і власного видобутку вуглеводних. Основну перспективу ми бачимо у розробці шельфу Чорного та Азовського морів, які в нас майже не розроблені. Досить сказати, що шельф Азовського моря у плані наявності там вуглеводної сировини досліджений лише на 3%. Ми плануємо залучити зовнішнє фінансування в обсязі 600 млн. доларів і наш менеджер назвав конкретні терміни одержання грошей. Із них 200 млн. доларів у нас піде на дослідження шельфу Чорного та Азовського морів. Ми там бачимо основну перспективу. На основі непрямих даних, які ми маємо, ми склали новий газовий баланс видобутку природного газу до 2007 року. Він передбачає видобуток природного газу у розмірі 18-24 млрд. кубометрів, причому з шельфу Чорного моря.

Друга складова – це видобуток нафти. Нажаль, у нас не має значних родовищ. І той рівень, на який ми зараз вийшли, мабуть, для нас є максимальним. Тому ми змушені шукати інші джерела надходження нафти до нашої країни. І ці пошуки ми розпочали на Близькому Сході. Ми відкрили представництво в Лівії і плануємо, як інші Європейські компанії, брати участь у видобутку нафти там. Ми відібрали там чотири блоки, які дозволять забезпечити країну нафтою. Крім того, з 1 грудня ми беремо участь у 2-х тендерах в Алжирі. Звідти ми плануємо отримати стільки нафти, скільки сьогодні нам дає одна “Укртранснафта”.

Наступним пріоритетним напрямком діяльності нашої компанії є розширення транзитної складової. Розташування України посередині шляху між північчю Росії і Середньою Азією, а також кінцевим споживачем газу – країнами Європи – дає нам перевагу для заробітку на транзиті. Країна заробляє міліарди кубометрів газу, передаючи його до країн Європи. Крім того, ми уклали контракт з “Газпромом” до 2013 року, який передбачає збільшення транзиту газу. Це положення дозволяє нам брати участь у експорті газу і ми його збільшили у 5 разів у порівнянні з минулим роком. Ми досяглії рівня експорту газу близько 6 млрд. кубометрів. Ми вийшли на ринки Угорщини, Польщі, Румунії, разом з “Газпромом” на ринки Великої Британії та Німеччини. У майбутньому ми будемо нарощувати далі цю тенденцію, оскільки вона дає стабільну виручку і можливість покривати свої затрати на розвиток компанії. Компанія планує вкласти кошти в організацію газотранспортної системи у розмірі 600 млн. доларів.

Ці кошти ми плануємо одержати у вигляді запозичень при випуску зовнішніх облігацій. Із них 200 млн. доларів у нас піде на збільшення власного видобутку, 200 млн. доларів ми плануємо спрямувати на розвиток газотранспортної системи для забезпечення надійної її роботи. Ця робота вже почалася. Ми суттєво збільшили потужність компресорних станцій, збільшили ККД використання підземних сховищ газу. Вперше заповнили їх на 80 %. Ми маємо приблизно 25,60 млрд. кубометрів газу. Ми навчилися заробляти на зберіганні російського газу. Так, у минулому році, використовуючи наші сховища як збірники газу, заробили 60 млн. доларів. Всі ці гроші були вкладені у реконструкцію самих сховищ.

В основу стратегії НАК “Нафтогазу України” ми поклали ефективну реалізацію газу на внутрішньому ринку. У минулому році ми взяли курс і до кінця року ми пішли від присутності посередників на цьому ринку, що власне дозволило нам у 1,5 рази збільшити доходність компанії. Це була непроста робота. Вона вимагала значної концентрації зусиль усіх працівників компанії, однак, результат, що ми досяглії на кінець минулого року позитивний. Ми позбавилися такого поняття, як податкова заборгованість. У цьому році ми вперше працювали без податкової заборгованості, своєчасно сплачуючи всі нараховані податки. Рівень податків на 14% перевищив аналогічний рівень минулого року. Ми працюємо більш дієво, не маючи заборгованості з боку промисловості. Ми вирішили питання повної платоспроможності генеруючих компаній. На сьогодняшній день ми маємо борги, які неможливо порівняти з попередніми періодами. Це борги “Теплокомуненерго” та борги теплопостачаючих організацій. У цьому році ми пішли на експеримент і створили дочірню компанію, яка взяла на себе управління близько 50 “Теплокомуненерго” у різних частинах країни. Ми спеціально розподілили Україну на ряд секторів і взяли як крупні міста, так і невеличкі населені пункти для того, щоб навести порядок у системі теплопостачання. За всі минулі роки населення має заборгованість близько 500 млн. грн. Теплопостачальні організації мають заборгованість понад 2 млрд. грн. При цьому, як у першому так і у другому випадках, газ постачається для населення або у вигляді тепла для опалення, або у вигляді газу як кінцевого продукту. Якщо населення сплачує регулярно, то теплопостачальні організації недоплатили нам понад 1 млрд. грн. Кредитування з боку країни відбулося лише на 150 млн. доларів, хоча ми свої податки виплатили у повному обсязі. Що стосується розрахунків за енергоносії, то вони склали 450%. Це достатньо високий рівень. Ми будемо й надалі намагатися підтримувати його на високому рівні.

Декілька слів про перспективи. Компанія виходить на новий етап розвитку, який характеризується підвищенням її зацікавленості у зовнішніх ринках як видобутку сировини, так і її реалізації. Ми підключили декілька міжнародних організацій для співробітництва з нами. Це в першу чергу наші консультанти, які розробляють з нами стратегію компанії. Це міжнародні рейтингові агенції, які працюють над присвоєнням компанії міжнародного кредитного рейтингу. Це міжнародна аудиторська фірма, яка проводить аудит компанії з питань дотримання міжнародних стандартів ведення бухгалтерського обліку. Ми, беручи до уваги зростання авторитету компанії на міжнародному ринку, в цьому році одержали кредит під самий низький процент (4,8%) і були нагороджені в Лондоні Світовим кредитним співтовариством за розумну кредитну політику. Інтеграція компанії у зовнішній світ дуже важлива оскільки ми бачимо своє майбутнє як транснаціональна компанія, що має інтереси у певній кількості країн. Ми впевнено дивимось у майбутнє. Ми бачимо, що знаходимось на правильному шляху і як компанія, що забезпечує енергетичну безпеку країни, і як компанія, що сплачує усі податки.

Дякую за увагу.

Нажмите, чтобы комментировать

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Верх