Вісник

Вісник НГСУ 2/2004 Тримаючи марку лідера

ТРИМАЮЧИ МАРКУ ЛІДЕРА

Бойко Ю.А.
Голова правління НАК “Нафтогаз України”

Перше півріччя 2004 року стало успішним для Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”. Зростання основних виробничих і фінансових показників, введення до експлуатації нових об’єктів, старт потужних міжнародних проектів в черговий раз засвідчили ефективність роботи лідера вітчизняної паливно-енергетичної галузі.

У червні поточного року українські газовики відсвяткували 80-річний ювілей газової промисловості. Перша розвідувальна свердловина для пошуку газу була пробурена 1920 року, а влітку 1924 року збудовано перший в Україні газопровід Дашава-Стрий та почалася промислова експлуатація Дашавського газового родовища на Львівщині. Саме ця подія вважається початком історії галузі.

Сьогодні НАК “Нафтогаз України” є лідером вітчизняної економіки. На долю компанії припадає 13,8% ВВП, підприємства “Нафтогазу України” забезпечують понад 96% вітчизняного видобутку нафти, газу та газового конденсату. В межах вертикально-інтегрованої структури компанії зосереджений весь комплекс робіт від пошуку, розвідки, видобування нафти, природного газу і газового конденсату до їх переробки, транспортування та збуту кінцевим споживачам.

Виробничі успіхи НАК “Нафтогаз України” позначилися на виконанні зобов’язань компанії перед державою. У першому півріччі 2004 року “Нафтогаз України” у черговий раз перевиконав план сплати податків і зборів до держбюджету. За оперативними даними фінансово-господарської діяльності протягом 6 місяців поточного року платежі компанії склали 2,87 млрд. грн. або 109,8% від нарахованого, що підтвердило її репутацію як сумлінного платника податків. Сьогодні кожна десята гривня надходить до державної скарбниці з ресурсів “Нафтогазу України”. Компанія виконує роль не тільки основного платника податків, але й впроваджуватиме державні соціальні програми, зокрема, з газифікації сільських населених пунктів.

Пріоритетним завданням “Нафтогазу України” залишається нарощення власних запасів та збільшення обсягів видобутку природного газу, результатом чого має стати зниження залежності економіки України від поставок енергоресурсів з-за кордону. З цією метою компанія щорічно впроваджує масштабні виробничі проекти, бурить десятки нових свердловин, будує газопроводи та компресорні станції, власними силами відкриває нові поклади газу та газового конденсату.

Так, у травні 2004 року дочірня компанія “Укргазвидобування” ввела до експлуатації Хрестищенську дожимно-компресорну станцію (ДКС) у Харківській області. Початок роботи ДКС Хрестище забезпечив зростання щорічного видобутку природного газу компанією на 1 мільярд кубічних метрів, або більш ніж на 5%. Нова компресорна станція дозволить стабілізувати видобуток газу на рівні 6,9 млрд. м3 на рік по Шебелинському родовищу та на рівні 1,2 млрд. м3 на рік по Хрестищенській групі родовищ протягом 2004-2010 рр.

На ДКС Хрестище було встановлено 8 нових газоперекачувальних агрегатів українського виробництва із коефіцієнтом корисної дії, що дорівнює 31%. Здійснення реконструкції ДКС дозволить заощаджувати значні обсяги газу, що використовуються для роботи газоперекачувальних агрегатів. В травні-грудні поточного року додатковий видобуток газу за рахунок Хрестищенської ДКС прогнозується на рівні 570 мільйонів кубометрів, що принесе НАК “Нафтогаз України” додатково 90 мільйонів гривень. При загальній вартості проекту реконструкції Хрестищенської ДКС у 182,5 мільйонів гривень, термін її окупності не перевищить 2 роки.

У 2004 році НАК “Нафтогаз України” продовжив роботу, спрямовану на вирішення проблеми вчасної і повної оплати підприємствами теплокомуненерго за спожитий природний газ. У березні 2004 року вперше за останні роки розрахунки підприємств теплокомуненерго з ДК “Газ України” досягли 100%, а за підсумками опалювального сезону 2003-2004 рр. середній рівень розрахунків споживачів за природний газ склав 93%, що на 21% більше за рівень оплати під час сезону 2002-2003 рр. Суттєво зріс рівень оплати спожитого палива підприємствами теплокомуненерго. Якщо під час опалювального сезону 2002-2003 рр. ТКЕ оплатили лише 55% поставок, то у сезоні 2003-2004 рр. теплові генерації розрахувалися за 71% спожитого палива. Покращили рівень розрахунків за паливо під час опалювального сезону 2003-2004 рр. енергогенеруючі підприємства України. “Західенерго”, “Дніпроенерго”, “Донбасенерго” і “Центренерго” спожили 2,9 млрд. м3 газу вартістю 834 млн. грн. Рівень оплати палива генераціями становив 96% (у сезоні 2002-2003 рр. – 78%).

Крім того, протягом 2000-2004 рр. регульовані граничні ціни на природний газ для населення та бюджетних установ не змінювались, незважаючи на збільшення ціни імпортованого в Україну природного газу.

Збільшення рівня оплати та зростання надходжень від реалізації природного газу сприяє розширенню інвестиційних можливості “Нафтогазу України”. Завдяки цьому “Нафтогаз України” зможе збільшити вітчизняний видобуток природного газу, та зменшити залежність внутрішніх споживачів від дорогого газу іноземного походження.

Початок інвестиційної фази діяльності “Міжнародного консорціуму з управління та розвитку газотранспортної системи України” став логічним продовженням розвитку транзитного бізнесу НАК “Нафтогаз України”. Даний проект націлений на отримання додаткових прибутків в процесі експлуатації української газотранспортної системи за рахунок залучення ресурсів країн-експортерів та країн-імпортерів природного газу. Активне залучення в газотранспортну систему додаткових обсягів газу допоможе активізувати модернізацію і розвиток системи з урахуванням потреб як постачальників, так і експортерів палива, підвищить міжнародний статус української газотранспортної системи.

Сьогодні вже розпочато розробку ТЕО газопроводу Богородчани-Ужгород, який стане першою чергою будівництва магістралі Новопсков-Ужгород. Введення до експлуатації ділянки Богородчани-Ужгород дозволить вже найближчим часом збільшити пропускну здатність газотранспортної системи України в західному напрямку на 8 млрд. м3 природного газу щорічно.

Розширює “Нафтогаз України” і власну присутність на ринках природного газу європейських країн. 22 квітня 2004 року НАК “Нафтогаз України” та швейцарська компанія Wintershall Erdgas Handelshaus Zug AG урочисто підписали довгостроковий експортний контракт на поставку природного газу до Румунії. За умовами контракту “Нафтогаз України” протягом 3 років поставлятиме в Румунію по 1 млрд. м3 газу щорічно. Це дозволить підвищити статус України не тільки як транзитера, але й експортера блакитного палива до країн Європи.

Нинішній контракт є третім в історії взаємовідносин “Нафтогазу України” та Wintershall Erdgas Handelshaus Zug AG. Протягом попередніх двох років компанії укладали спотові контракти на поставку природного газу до країн Центральної Європи обсягом 840 млн. м3 у 2002-му, і 1 млрд. м3 – у 2003 році. Перехід на довгострокові відносини свідчить про підвищення авторитету компанії серед західних партнерів.

Результати роботи НАК “Нафтогаз України” у 2004 році засвідчили правильність стратегії розвитку галузі, обраної наприкінці 90-х років минулого століття. Проведення структурної реформи газової галузі дозволило створити потужний державний холдинг НАК “Нафтогаз України”, який зосередив технологічні, інтелектуальні та фінансові ресурси в межах однієї структури з метою стабілізації та нарощування виснаженого за радянських часів газовидобутку та надійного його транспортування та постачання споживачам як в Україні, так і поза її межами.

Нажмите, чтобы комментировать

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Верх