Привітання до участників Конференції
Юрій Бойко
Перший заступник Міністра палива та енергетики України, голова правління НАК “Нафтогаз України”, Президент ВГО “Національна газова спілка України”, Герой України
Шановні пані та панове!
Я хочу представити Компанію “Нафтогаз Украіни”. Зараз це найбільша компанія країни. Її дохід складає 42 млрд. грн. Компанія видобуває близько 200 млрд. м3 природного газу, з них 120 млрд. м3 постачається на експорт через територію України з Росії до Західної Європи. 85% російського експортного газу транспортує НАК “Нафтогаз України, зокрема її дочірня компанія “Укртрансгаз”. Відповідно, 30% ринку природного газу Європи залежить від відповідальності наших підрозділів щодо виконання цих контрактів. Компанія здійс-нює транзит біля 50 млн. т. нафти, з яких 20 млн. т. поставляються на підприємства нафтопереробного комплексу країни, а 30 млн. т. російської нафти іде на експорт до Європи. Компанія “Укрнафта” видобуває 3,5 млн. т. нафти і близько 1 млн. т. газового конденсату.
Компанія реалізує 75 млрд. м3 природ¬ного газу, що створює баланс газового споживання в країні, і є монополістом реалізації природного газу для населення, бюджетних і комунально-побутових підприємств. Компанія відповідає за виконання “туркменського контракту”, який є основою енергетичної безпеки України. НАК “Нафтогаз України” закупає в Туркменістані 36 млрд. м3 природного газу, здійснює його транзит через 4 країни і продає на внутрішньому ринку.
В Компанії працює 170 тис. чоловік. НАК “Нафтогаз України” наповнює 10% Держав¬ного бюджету і дає 14% ВВП країни. Серед основних принципів, за якими була створе¬на Компанія, головне місце посідає забезпе¬чення енергетичної незалежності країни, а також забезпечення росту усіх її виробничих показників. Ми будуємо стратегію свого розвитку, в першу чергу, на зростанні видобутку вуглеводневої сирови¬ни. Прогноз газового балансу Компанії до 2007р. включає до себе збільшення видобут¬ку природного газу з 20 до 24 млрд. м3 на рік. Ми збільшуємо видобуток в акваторіях Чорного та Азовського морів – перші кроки в цьому напрямку вже зроблено в цьому та попередньому роках. Ми розраховуємо на суттєве збільшення приросту вуглеводневої сировини саме там. З цієї точки зору ми також розглядаємо усі міжнародні проекти, що спрямовані на укладення контрактів, про частину з яких нам вже відомо.
На жаль, Україна – енергозалежна держава. Вона спроможна сьогодні забезпе¬чити свої потреби в природному газі та нафті відповідно на 25 та 20%. Тому ми наполегливо шукаємо нові ринки. І перша угода, яка була нами укладена, а я маю на увазі угоду про розподіл продукції з Лівією, дає нам підставу припускати, що ми зможе¬мо в значній мірі забезпечити енергетичну безпеку України за рахунок видобутку за кордоном на взаємовигідній основі з нашими партнерами в інших країнах.
Ми маємо програму реконструкції і роз¬ширення транзитних потужностей, оскіль¬ки унікальне розташування України як транзитної держави робить для нас дуже важливою роботу з забезпечення технічної надійності і реконструкції газо- та нафто-транспортної систем. В цьому напрямку наша нова технічна розробка – система “Во¬долій” – має суттєво підвищений ККД і є пе¬редовою не лише в нашій країні та на пост¬радянському просторі, але й також в Європі.
Ми серйозно підходимо до будівництва вертикально інтегрованої компанії, яка буде стримуючим фактором від будь-яких цінових катаклізмів на українському ринку нафтопродуктів. Компанія володіє 435 акціями Кременчуцького НПЗ, 51% компанії “Укрнафта”. З 1,5 млн. т. нафти, яка щомісячно переробляється в країні, ми вже контролюємо більше 500 тис. т. І та стабільність на ринку нафтопродуктів, якої ми досягли за останній час – скажемо так, за останні 3 тижні, – пов’язана з тим, що ми підвищили тут свою ресурсну присутність, створили власну мережу автозаправних станцій та продовжуємо це робити. Кінцевою метою є забезпечення 40% ринку нашими нафтопродуктами.
Ми серйозно зайнялись наведенням по¬рядку на внутрішньому ринку газу. І голов¬ним, я вважаю, досягненням Компанії в ми¬нулому та поточному роках є практично 100% – й розрахунок за поставлений природ-ний газ по всіх категоріях споживачів. Навіть ті проблемні категорії, яки в нас були (я маю на увазі підприємства теплокомун-енерго), також вийшли в нас на цивілізова-ний рівень розрахунків. І ми бачимо, що в наступному році зможемо позбутися такого явища, як неплатежі за поставлений природний газ.
Компанія серйозно працює над підви¬щенням міжнародного іміджу. Вона прой¬шла всі необхідні процедури, які має пройти подібна компанія для виходу на міжнародні ринки. Це аудит по всіх напрямках діяль¬ності, отримання міжнародного кредитного рейтингу, і, наприкінці, вихід на ринок зовнішнього запозичення з залученням більш дешевих позикових коштів. Це ми здійснили влітку 2004 року. На 1 вересня з зовнішнього ринку ми залучили позикові кошти у розмірі $500 млн. – інвестори нам повірили. І ці кошти будуть спрямовані на розширення всіх сфер діяльності Компанії, про яки я вже розповідав.
Ми із задоволенням відмічаємо динаміч¬ний розвиток економіки України. Темпи її зростання є безпрецедентними не лише на пострадянському просторі, але й у всьому світі. Головним чином це забезпечується динамічним розвитком нашої Компанії, її участю в усіх сферах діяльності економіки. Ми є своєрідним локомотивом усіх техніч¬них нововведень, які є в наший країні. Ми постійно рухаємось вперед, аж до того, що фінансуємо всі розробки. Ми поєднали науку в єдиний кулак і впевнено дивимося в майбутнє в частині підвищення технічного рівня і роботи Компанії як станового хребта нашої економіки.
Дякую за увагу!
