Аналітика

Російський газ як зброя знищення України

Російський газ як зброя знищення України

Газ в руках російського уряду це всього лише один з видів зброї масового ураження. Газовий шантаж Кремля – ​​своєрідна артпідготовка перед військовим вторгненням до Європи. З ворогом треба боротися його ж зброєю, в тому числі – виставляючи рахунки на мільярди.

Україна повинна пред’явити Путіну позов за окупацію замість того, щоб оплачувати російські рахунки за газ.


До 1918 року Європа існувала і бачила себе в рамках імперій. З континентальних імперій ми знали дві: Російську та Австро- Угорську. Але Перша світова війна, хоча про це зараз вже не багато хто пам’ятає, у великій мірі велася і через бажання європейських держав – Німеччини, Франції і Великобританії – утримати або придбати заокеанські володіння і колонії. Перемоги і поразки у війнах вимірювали в придбаних або втрачених територіях. Перемоги не бачилися без анексії.

Революція 1917 року в Росії і закінчення Першої світової війни призвели до розпаду європейських континентальних імперій – Російської та Австро- Угорської, але не привели до зміни концепції захоплень. До 1939 року Європа знову поринула в смугу експансій. Нацистська Німеччина на очах всього світу стрімко ставала континентальної імперією з непрогнозованим і все збільшується апетитом. Сталінський СРСР прагнув як мінімум відновити територіальну цілісність Російської імперії, а як максимум – захопити всю Європу. Гітлер говорив про свої плани відкрито. Сталін їх всіляко маскував. Але до початку Другої світової війни стало очевидно, що Європа вже поділена двома тиранами, вимірювати силу в кількості дивізій, танків і літаків. До Німеччини і СРСР приєдналася ще одна держава, азіатська – Японія. Вона вимірювала свою силу в кількості дивізій, літаків і кораблів.

На відміну від цих держав, які можна справедливо назвати країнами – агресорами, решта світу жив безтурботно. Провідні демократії Європи – Англія і Франція – не в змозі були озброюватися настільки стрімко в шкоди добробуту своїх країн. Європейські держави були занадто неорганізовані і егоїстичні, щоб замислюватися про майбутню небезпеку.

Національні суперечності перешкоджали згуртованої діяльності з протистояння потенційної агресії. Усім здавалося, що після сумного досвіду Першої світової війни, людство зуміє уникнути нового конфлікту.

Проте Друга світова війна почалася. Але до середини 1941 ініціатори цієї війни, країни – агресори, Німеччина та СРСР, стали ворогами, і це, так само як і втручання у війну США, в кінцевому рахунку врятувало Західну Європу від загибелі, а потерпілі поразка Німеччина і Японія були змушені відмовитися від агресивної політики. Вимірювання сили в дивізіях, танках, літаках і кораблях виявилося фундаментальною помилкою цих насправді великих держав.

Зазнавши нищівні поразки у Другій світовій війні, практично повністю розорені руйнівними бомбардуваннями союзників, Німеччина і Японія в дивно стислі терміни відновили свою економічну могутність і вже через кілька десятиліть зайняли провідне становище у світовій економіці, без допомоги панцирних дивізій і Люфтваффе, без авіаносців і камікадзе. Але для того щоб усвідомити очевидне, ці країни повинні були пройти через уроки жорстоких воєнних поразок.

Радянському уряду не довелося чекати нищівних поразок у великій війні. Окупація Східної Європи, підтримання режимів далеких соціалістичних країн типу Куби або В’єтнаму, війна в Афганістані не змогли запобігти втрати радянського впливу в світі і краху економічної системи СРСР, тому що, як і у випадку з Німеччиною та Японією, військова сила не була гарантією політичного та економічного домінування і створювала тільки видимість всесилля наддержави. У 1991 році КПРС кинула владу з тією ж легкістю, з якою захопила її в 1917 -му. Радянське політичний вплив у Європі, засноване на військовій присутності і військовій силі, завершилося для СРСР нищівною поразкою, порівнянним з поразкою Німеччини і Японії у Другій світовій війні.

Здавалося, подібно Німеччині та Японії, Росія отримала з цієї поразки свої уроки. Після десятиліття нестабільності 1991-2000 років, Росія постала світу провідною економічною державою, чия сила визначалася тепер не танковими дивізіями і не кількістю боєголовок, спрямованих на Західну Європу і США, а нафтою, газом та іншими видами сировини, що поставляються по всьому світу. Виявилося, що впливати економічно – ефективніше і дешевше, ніж підпорядковувати військового тиску. До 2014 року росіяни стали багатими туристами, що асоціюються з грошима, а не з автоматом Калашникова ; НЕ агресорами і окупантами, а вигідними клієнтами, покупцями, інвесторами, тринькати зароблені на російських поставках сировини гроші.

Проте, цей стан справ не було безхмарним. Основна проблема Росії полягала у відсутності демократії як такої. Єльцинські роки принесли Росії ринкову економіку і свободу, але не створили справді демократичних інститутів, що забезпечують цивільні свободи суспільства, незалежного і непідкупного суду, що захищають своїх громадян силові відомства. Не без допомоги самого Єльцина, скомпрометував себе і двома чеченськими війнами, і корупційними скандалами, до влади в Росії прийшов колишній офіцер КДБ. Престарілий Єльцин передав йому управління країною подібно до того, як старезний Гінденбург вручив канцлерство Німеччини Гітлеру.

Отримавши владу, Путін перестав рахуватися з думкою населення, позбавив його права голосу в питаннях, що мають відношення до управління країною, до зовнішній і внутрішній політиці держави. Рівень відірваності виборців від кремлівського керівництва, переважна більшість якого стали складати колишні співробітники КДБ, був тепер абсолютним. Думка громадян перестало Путіна хвилювати, так як вибори маніпулювати, а ЗМІ були повністю підпорядковані державі. Парламент, російські суди і силові відомства, в центрі і на місцях, підпорядковувалися виключно Кремлю.

При абсолютній беззвітність перед народом виховані в стінах КДБ російські керівники повернулися до старих радянських принципам військового тиску. У 1999 році російська армія вдруге вторглася до Чечні. У серпні 2008 року російські війська перетнули державний кордон і вторглися до Грузії. Для вторгнення був використаний прийом, дуже схожий з прийомами Гітлера : захист інтересів співгромадян, які проживають за межами імперії. Гітлер відстоював так права німців в Австрії, Судетах і Данцігу. Російське уряд відстоював права російських громадян в Абхазії і Південній Осетії.

Для Росії це перше після 1991 року використання російської армії для зовнішньої експансії пройшло безкарно. Тим самим було створено небезпечний прецедент, причому з поліпшенням економічного стану Росії спокуса використання армії проти слабкого супротивника у російського уряду зріс, а не зник. Ризик військового вторгнення для всіх країн, що межують з Росією, став абсолютною реальністю.

На відміну від класичної військової інтервенції, свідками якої ми були в Грузії в 2008 році, в Україні російське керівництво поєднує військові операції з економічним тиском. Є щось незвичне (і цинічне ) в тому, що окупація України Росією поєднується з одночасною вимогою про виплату Україною Росії мільярдів доларів за минулі, справжні і майбутні поставки російського газу в ще не окуповані частини України. А власне, і в окуповані теж, тому що російський газ надходив і в Крим, і в Донецьку і Луганську області.

Зрозуміло, що в прийнятті цих абсурдних правил гри багато в чому винне і толком не сформоване ще уряд України. Воно досі відмовляється усвідомити (і пояснити населенню ), що Росія оголосила Україні війну, що обурені голосіння Києва з приводу « віроломних » нападів «терористів» на українські частини – межа наївності, що переговори про нові умови поставок газу – відволікаючий маневр російського керівництва ; що найближчим часом поставки російського газу в Україну все одно будуть припинені під тим чи іншим приводом, і в такій ситуації правильніше ставити питання інакше : Україна зобов’язана пред’явити російському керівництву рахунок за військові дії проти України, зокрема – за анексію Криму. До оплати Кремлем цього рахунку і до повернення Криму Україні всі розмови про минулі борги та майбутніх платежах України російській стороні, у тому числі і за постачання газу, слід вважати передчасними.

Україна настала пора пред’являти свій позов Росії, а не виправдовуватися з приводу прострочених платежів за газ. З березня 2014 цивілізований світ, не тільки Україна, в особі Росії має справу з державним рекетом, нічим не відрізняється від атомного шантажу, тому що немає ніякої різниці між фразою « здайтеся, а інакше відключимо газ » і « здайтеся, а не те натиснемо ядерну кнопку ». Газ в руках російського уряду це всього лише один з видів зброї масового ураження. Газовий шантаж Кремля – ​​своєрідна артпідготовка перед військовим вторгненням до Європи. З ворогом треба боротися його ж зброєю, в тому числі – виставляючи рахунки на мільярди.

Юрій Фельштинський
доктор історичних наук

Нажмите, чтобы комментировать

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Верх